inhire.ioBlogPracodawcyRóżnorodność, która nie pozwala na nudę – wywiad z Łukaszem Lotkowskim z Onwelo

Różnorodność, która nie pozwala na nudę – wywiad z Łukaszem Lotkowskim z Onwelo

Pracodawcy
29/01/2020

Różnorodność zadań, która pozwala na rozwój, praca z najnowszymi technologiami oraz korzyści udziału w projektach realizowanych od podstaw – to tematy rozmowy z Łukaszem Lotkowskim odpowiedzialnym za obszar mobile oraz za prowadzenie warszawskiego zespołu Java Developerów w Onwelo.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Onwelo?

W firmie jestem niemal od samego początku jej istnienia. Przygoda zaczęła się, kiedy dostałem zaproszenie do zajęcia się tematami związanymi z szeroko rozumianym mobile (przede wszystkim tworzenie aplikacji mobilnych) oraz do poprowadzenia działu Java Developerów w Warszawie. Plany były obiecujące. Zawsze chciałem uczestniczyć w procesie tworzenia i kształtowania nowej firmy. Od razu przyjąłem propozycję. Mając perspektywę kilku lat spędzonych w Onwelo, uważam, że podjąłem bardzo dobrą decyzję.

Jak zmieniła się w tym czasie firma oraz Twoja rola?

Z kilkunastoosobowego zespołu zmieniliśmy się w firmę, która zatrudnia ponad 400 pracowników. Mamy komfortowe i dobrze zlokalizowane biura w sześciu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Katowice, Kielce, Gdańsk, Lublin), a także oddział w USA (Nowy Jork). Z dużą radością obserwuję dynamikę naszego rozwoju. Ze start-upu w ciągu kilku lat zmieniliśmy się w godnego zaufania i widocznego na rynku pracodawcę.

Jeśli chodzi o moją rolę, najważniejsze jest to, nad czym pracuję w danym miejscu. Tytuły stanowisk nie są tak ważne. Decydując się na Onwelo, chciałem, żeby część mojej pracy wiązała się stricte z programowaniem. Cenię sobie proces twórczy, a prowadząc zespół techniczny, muszę być na bieżąco i wiedzieć, co dzieje się w świecie technologii. I tak właśnie się stało. Poza obowiązkami związanymi z prowadzeniem oraz rozwojem zespołu uczestniczę jako osoba techniczna w projektach wewnętrznych oraz dla naszych klientów. Trudno mówić o konkretnych zmianach w zakresie obowiązków, ponieważ od początku jest on tak różnorodny, że nie pozwala mi się nudzić. 🙂 To przeplatanie się obowiązków pozbawia mnie rutyny oraz daje możliwość rozwoju moich umiejętności – zarówno miękkich, jak i twardych.

W takim razie powiedz, co dokładnie składa się na Twoje różnorodne obowiązki?

To ciągły rozwój działu poprzez rekrutowanie nowych osób, przygotowywanie odpowiedzi na zapytania ofertowe klientów (wycena oraz część merytoryczna), spotkania z klientami w sprawie ofert oraz aktualnie prowadzonych projektów. Ponadto w zakres moich zadań wchodzi również wsparcie merytoryczne w obszarze technologii mobilnych, udział w projektach jako osoba techniczna (programowanie), wsparcie dla działu sprzedaży w części merytorycznej, sprawy papierkowe związane z prowadzeniem zespołu. Jest tego dużo! 🙂

Przeczytaj także – Historie kobiet, które odmieniły świat IT.

Jakimi wartościami kierujesz się w pracy?

Najważniejsze są dla mnie szczerość i zaufanie. U pracowników cenię proaktywność, która jest związana z wcześniej wymienionymi cechami. Łatwiej i zdecydowanie szybciej możemy zareagować lub uniknąć ewentualnych „wpadek”, gdy wiemy, na czym stoimy. Uważam, że nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Wystarczy otwarcie się komunikować. Bez napotkanych problemów nie byłoby innowacyjnych rozwiązań. 🙂 Cenię sobie również samodzielność i logiczne myślenie. Dzięki temu mam pewność, że moja ewentualna nieobecność nie zaburzy codziennego funkcjonowania zespołu.

Opowiedz o pracy w Twoim zespole

Rośniemy w siłę. Realizujemy projekty dla różnych sektorów m.in: finansowego, ubezpieczeniowego, paliwowego oraz e-commerce. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego zakresu. Jeżeli uważamy, że jesteśmy w stanie zrealizować dany projekt, to po prostu podejmujemy się tego zadania. Uczestniczymy także w rozwoju aplikacji mobilnych naszego wewnętrznego produktu, jakim jest Hello Astra.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jakie aktualnie projekty realizujemy, zapraszam do kontaktu. Zapewniam, że będziesz miło zaskoczony.

Jakie technologie wykorzystujecie?

W moim zespole zajmujemy się obszarem zadań związanym z warstwą serwerową oraz rozwiązaniami mobilnymi. Back-end wykonujemy głównie w języku Java 8/11, ale coraz częściej sięgamy również po Kotlina z racji szybkiego rozwoju tej technologii oraz jej aspektu „user friendly” dla programisty. Główne frameworki, które wykorzystujemy podczas tworzenia warstwy serwerowej to sprawdzone rozwiązania takie jak Spring (Boot w wersji drugiej) oraz Hibernate jako ORM. Realizujemy również sporo projektów integracyjnych, w których głównymi frameworkami są: Apache Camel, ServiceMix, Karaf. Jako bazy danych używamy głównie PostgreSQL oraz Oracle, a wersjonowanie odbywa się za pomocą Liquibase’a. Głównym search enginem jest u nas Elasticsearch. Testy jednostkowe wykonujemy przy użyciu JUnit oraz Mockito, a wydajnościowe – przy użyciu JMeter. Podczas realizacji projektów stosujemy procesy CI (Continuous Integration) oraz CD (Continuous Delivery), posługując się Jenkinsem. Statyczną analizę kodu wykonujemy, korzystając z narzędzia Sonar. Mocno stawiamy na rozwiązania skalowalne w architekturze mikroserwisowej osadzane w chmurze (AWS lub Google Cloud) z wykorzystaniem kontenerów Docker oraz Kubernetes.

Aplikacje mobilne są jeszcze bardziej zróżnicowane, ponieważ tu mamy dwa podejścia do ich realizacji. Wykonujemy aplikacje multiplatformowe oraz natywne. Jednak głównie skupiamy się na technologiach natywnych, ponieważ stawiamy na jakość, a te technologie przekładają się na najlepsze user experiance.

Podczas realizacji aplikacji multiplatformowych wykorzystujemy:

  • Microsoft Xamarin – technologia .NET (C#) – dobrze sprawdza się przy mniej skomplikowanych aplikacjach (np. wewnętrznych)
  • Google Flutter – technologia Dart (JavaScript) – wybieramy, gdy klient wymaga look & feel natywnej aplikacji na obu systemach mobilnych

Z kolei aplikacje natywne wykonujemy na systemy:

  • iOS – wykorzystując język programowania Swift
  • Android – wykorzystując język programowania Kotlin

W jakiej metodyce pracujecie?

Jeżeli tylko ustalenia z klientem pozwalają na to, to projekty realizujemy w metodyce zwinnej, w tzw. Agile, ale zdarza się nam także realizować projekty kaskadowo.

Realizacja projektu z wykorzystaniem podejścia Scrum lepiej wpasowuje się w charakter rynku, który jest dynamiczny. Lubimy działać proaktywnie, być na bieżąco w kontakcie z klientem i informować go o postępach prac, więc takie podejście jak najbardziej nam odpowiada.

Kogo aktualnie szukacie do zespołu?

Poszukujemy osób o zróżnicowanych profilach, co wiąże się z różnorodnymi technologiami, które wykorzystujemy. Aplikować do nas mogą zarówno osoby z krótkim stażem w danej technologii, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem (lecz mające już solidne podstawy), jak i programiści z wieloletnim stażem pracy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Aktualnie najbardziej skupiamy się na programistach Back-end z 2-4-letnim stażem w programowaniu w języku Java, a także na roli Full Stack ze znajomością Angulara lub Web Components.

Dlaczego warto dołączyć do Onwelo?

Z perspektywy programisty największym plusem pracy w Onwelo jest to, że skupiamy się na realizacji projektów, które powstają od zera. Udział w takim projekcie jest interesujący dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Szybko mogą się one nauczyć dobrych praktyk programowania od bardziej doświadczonych członków zespołu. Jednocześnie Onwelo to doskonałe miejsce również dla doświadczonych programistów, ponieważ w projekcie realizowanym od podstaw można wykorzystać swój potencjał, podjąć nowe wyzwania oraz zdobyć kolejne doświadczenia – zawsze znajdzie się takie zadanie, które dla danej osoby jest zupełnie nowe. Projekty realizowane w Onwelo dają również możliwość pracy z najnowszymi technologiami, co jest bardzo ważne z perspektywy programisty.

Zapraszam do kontaktu 🙂