Spis treści
- 1 Opowiedz proszę o firmie, kim jesteście, czym się zajmujecie?
- 2 Dlaczego Box zdecydował się na otwarcie oddziału w Polsce?
- 3 Jakie macie plany, jeśli chodzi o skalowanie zespołu IT?
- 4 Jak wygląda rekrutacja do Box? Na jakie kompetencje i umiejętności zwracacie szczególną uwagę?
- 5 Sprawdź aktualne oferty pracy w Box
Box, lider branży Cloud Content Management z Kalifornii, w tym roku otworzył centrum inżynieryjne w Warszawie. Firma zajmuje się usługami przechowywania treści w chmurze, a w ciągu najbliższych 24 miesięcy planuje zatrudnić 150 osób. Rafał Szczepański, Senior Director, Engineering and Site Leader Poland w Box opowiedział o firmie, rekrutacji i planach w Polsce.
“Obecnie zatrudniamy ponad 200 pracowników na Starym Kontynencie i stale poszerzamy swój międzynarodowy zasięg, zatrudniając ponad 2.000 pracowników na całym świecie – w obu Amerykach, krajach Azji i Pacyfiku oraz w Europie”.
Opowiedz proszę o firmie, kim jesteście, czym się zajmujecie?
Box to założona w 2005 r., wiodąca platforma do zarządzania zawartością online (notowana na nowojorskiej giełdzie), która umożliwia organizacjom usprawnienie procesów biznesowych i wspiera codzienną pracę, chroniąc ich najcenniejsze informacje – wszystko to dzięki wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych rozwiązań IT na świecie.
Z bazą ponad 100.000 klientów, Box wspiera największe przedsiębiorstwa i organizacje na świecie, ułatwiając im zarządzanie zawartością online. Wśród naszych klientów są Nasa, Walt Disney, Coca-Cola, Pfizer, AstraZeneca. Według organizacji analityczno-badawczych, takich jak Gartner, nasz produkt jest liderem w swojej kategorii.
Od chwili naszego europejskiego debiutu w Wielkiej Brytanii w 2012 r., uzyskaliśmy silną pozycję w Europie. Obecnie zatrudniamy ponad 200 pracowników na Starym Kontynencie i stale poszerzamy swój międzynarodowy zasięg, zatrudniając ponad 2.000 pracowników na całym świecie – w obu Amerykach, krajach Azji i Pacyfiku oraz w Europie.
Jako firma skupiamy się w 100 proc. na budowaniu najpotężniejszej platformy do zarządzania danymi i treściami w chmurze. Firmy, które chcą w bezpieczny sposób tym zarządzać – niezależnie czy to bank, firma farmaceutyczna czy medialna – często wybierają właśnie nas, ze względu na skupienie na bezpieczeństwie danych i zgodność z ich standardami bezpieczeństwa i prywatności. Na tej kanwie konkurujemy i do tej pory robimy to bardzo efektywnie.
“Na polskim rynku skupiamy się na budowaniu zespołu inżynieryjnego, ale oczywiście, chcemy także prowadzić tutaj biznes”.
Dlaczego Box zdecydował się na otwarcie oddziału w Polsce?
Planowaliśmy globalną ekspansję jeszcze przed pandemią i chcemy kontynuować tę strategię pomimo pandemii. Gdy przyglądaliśmy się wszystkim regionom, w których moglibyśmy się pojawić i zbudować silny zespół inżynierów z potencjałem do rozwoju, Polska była na szczycie listy z naszej perspektywy.
Braliśmy pod uwagę między innymi zbudowaną przez nas kulturę pracy inżynierów i dostęp do utalentowanych ludzi. W czasie pandemii rozwijamy sporo produktów i wprowadzamy szereg innowacji. Polska jest do tego idealnym miejscem, w którym możemy robić to na naprawdę wysokim poziomie.
Na polskim rynku skupiamy się na budowaniu zespołu inżynieryjnego, ale oczywiście, chcemy także prowadzić tutaj biznes. Rośniemy w całej Europie, co sprawia, że Polska stanie się dla nas kolejnym ważnym biurem, po Wielkiej Brytanii i Niemczech.
W Box używamy wielu różnych technologii, aby sprostać wyzwaniom związanym z obsługą klientów korporacyjnych na całym świecie, na masową skalę.
Nasi klienci pracują przy użyciu wielu różnych modalności (web, mobile, desktop), dlatego musimy zapewnić im bardzo dobre doświadczenie użytkownika, dbając jednocześnie o zapewnienie usług wysokiej dostępności i wydajności. Technologie, które wykorzystujemy, aby to osiągnąć to:
– Aplikacje desktopowe (Mac oraz Windows): Python (Intellij), C# and C++ (Visual Studio), Swift/Obj-C (Xcode)
– Aplikacje mobilne (iOS and Android): Swift (Xcode), Kotlin (Android Studio)
– Aplikacje webowe: React, NodeJS
– Backend: Java for Microservices, Spring Boot
– Infrastruktura: Public Cloud (AWS, GCP) oraz własne Data Centers.
Dodatkowo używamy też PHP, Scala i Objective-C dla różnych komponentów platformy.

Jakie macie plany, jeśli chodzi o skalowanie zespołu IT?
W celu przyspieszenia realizacji długoterminowej strategii produktowej, tworzymy w Warszawie zespół, który przy współpracy z centralą w Kalifornii, będzie odpowiedzialny za rozwój kluczowych produktów Box.
W tym momencie w naszym warszawskim biurze pracuje już ponad 60 osób, a w ciągu najbliższych 24 miesięcy planujemy zatrudnić 150 specjalistów. Na pewno z czasem dojdziemy do kilkuset pracowników.
Posłuchaj Praktycznego podcastu!
Jak wygląda rekrutacja do Box? Na jakie kompetencje i umiejętności zwracacie szczególną uwagę?
Rekrutacja do Box składa się z 3 głównych etapów.
Pierwszy to około 30 minutowa rozmowa z jednym z naszych rekruterów. Rekruter porusza kwestie istotne dla każdej rekrutacji, takie jak motywacja kandydata, jego oczekiwania odnośnie dalszego rozwoju zawodowego i potencjalnego, nowego miejsca pracy, a także nie wchodząc zbytnio w szczegóły, dotychczasowe doświadczenia zawodowe.
Celem rozmowy jest weryfikacja czy pomiędzy potrzebami Box i kompetencjami oraz potrzebami rozwojowymi kandydata istnieje wspólna płaszczyzna. Jeśli tak, rozmawiamy dalej.
Kolejnym etapem jest ewaluacja kompetencji technicznych. W Box jest to zazwyczaj dwugodzinne spotkanie zdalne, połączone z kodowaniem na żywo lub rozwiązaniem realnego problemu, czyli sytuacji, z jaką nasi inżynierowie mogą spotkać się w codziennej pracy.
Ten etap jest oczywiście dostosowany do roli, na którą kandydat zaaplikował, jak również posiadanych przez kandydata kompetencji.
Celem jest określenie mocnych stron kandydata z perspektywy technologii, jak również identyfikacja tych obszarów, które dany kandydat będzie mógł rozwinąć dołączając do Box.
Finalnym etapem rekrutacji jest panel rekrutacyjny, który składa się z kilku oddzielnych spotkań, zazwyczaj z managerem i członkami zespołu, a także członkami zespołów współpracujących z teamem, do którego rekrutowany jest dany kandydat.
W zależności od charakteru i poziomu stanowiska przebieg rozmów może skupiać się bardziej na kompetencjach technicznych (dodatkowe zadania do rozwiązania) lub kompetencjach miękkich (umiejętności liderskie, wartości istotne dla kandydata, umiejętność komunikacji na tematy techniczne i nie tylko).
Ten etap może trwać od 3 do nawet 5 godzin, dlatego w zależności od preferencji kandydata, proponujemy rozbicie spotkań na 2 dni.
Jeśli czujesz, że do nas pasujesz – zachęcam do spróbowania swoich sił w Box!